Yazan: Ahmet Coşkun · Yayın: 8 Kasım 2026 · Okuma süresi yaklaşık 5 dakika
U değeri nedir?
U değeri (ısıl geçirgenlik katsayısı), bir yapı elemanının 1 m²'sinden, iki yüzü arasındaki 1 kelvin sıcaklık farkı için birim zamanda geçen ısı miktarıdır; birimi W/m²K'dir. Küçük U değeri daha az ısı kaybı, yani daha iyi yalıtım anlamına gelir. Bir duvarın U değeri 0,5 W/m²K ise, içerisi 20 °C ve dışarısı 0 °C iken her metrekareden 10 W ısı kaçar.
U değeri nasıl hesaplanır?
Çok katmanlı bir elemanda her katman ısı akışına bir direnç gösterir. Katmanın ısıl direnci kalınlığının ısı iletkenliğine bölümüdür: R = d / λ. Toplam direnç, katman dirençleri ile iç ve dış yüzey dirençlerinin toplamıdır (TS EN ISO 6946):
RT = Rsi + Σ(d/λ) + Rse, U = 1 / RT
Duvarlarda (yatay ısı akışı) Rsi = 0,13 m²K/W ve Rse = 0,04 m²K/W alınır. Çatı ve döşemelerde ısı akış yönüne göre farklı yüzey dirençleri kullanılır.
| Malzeme | λ (W/mK) | Not |
|---|---|---|
| Alçı sıva | 0,51 | iç yüzey |
| Yatay delikli tuğla | 0,45 | 19 cm duvar |
| Gazbeton G2/04 | 0,13 | hafif blok |
| Betonarme | 2,50 | perde, kolon, kiriş |
| EPS levha | 0,040 | grafitli EPS daha düşük olabilir |
| XPS levha | 0,035 | |
| Taşyünü levha | 0,040 | A1 yanmaz |
Tablodaki değerler ElvoHVAC motorunun kullandığı hesap değerleridir. Uygulamada malzemenin λ değeri ürün belgesinden (beyan değeri) alınmalıdır.
TS 825 ısı bölgeleri ve U sınırları
TS 825, Türkiye'yi iklim koşullarına göre ısı bölgelerine ayırır ve her bölge için yapı elemanlarının tavsiye edilen en büyük U değerlerini verir. Dış duvar için TS 825:2013 tavsiye değerleri:
| Isı bölgesi | Dış duvar U (W/m²K) | Dış tasarım sıcaklığı (motor) |
|---|---|---|
| 1. bölge | 0,70 | +3 °C |
| 2. bölge | 0,60 | −3 °C |
| 3. bölge | 0,50 | −9 °C |
| 4. bölge | 0,40 | −15 °C |
İlinizin bölgesi standardın ekindeki il listesinden bulunur. Belediyeler ve Enerji Kimlik Belgesi hesabı (BEP-TR) daha sıkı değerler isteyebilir; standardın yeni sürümleri de takip edilmelidir.
Gereken yalıtım kalınlığı
U değerinin sınıra eşit olduğu durumda toplam direnç 1/Usınır olur. Yalıtım dışındaki bütün dirençler R₀ ise, yalıtımın sağlaması gereken direnç (1/Usınır − R₀), kalınlığı da:
d = (1/Usınır − R₀) × λyalıtım
Bulunan değer, levhalar santimetre adımlarıyla üretildiği için bir üst santimetreye yuvarlanır.
Çalışılmış örnek
3. bölgede bir konut: 2 cm alçı sıva, 19 cm yatay delikli tuğla, 0,5 cm yapıştırma harcı, EPS yalıtım ve 0,8 cm dış sıva.
| Katman | d (m) | λ | R (m²K/W) |
|---|---|---|---|
| Rsi | 0,130 | ||
| Alçı sıva | 0,020 | 0,51 | 0,039 |
| Tuğla | 0,190 | 0,45 | 0,422 |
| Yapıştırma harcı | 0,005 | 1,00 | 0,005 |
| Dış sıva | 0,008 | 1,00 | 0,008 |
| Rse | 0,040 | ||
| R₀ (yalıtımsız) | 0,644 | ||
- Yalıtımsız duvar: U = 1 / 0,644 = 1,55 W/m²K — sınırın üç katı.
- Gereken kalınlık: d = (1/0,50 − 0,644) × 0,040 = 0,0542 m → 6 cm.
- 6 cm EPS ile: R = 0,644 + 0,06/0,040 = 2,144 m²K/W, U = 0,466 W/m²K ≤ 0,50 — uygun.
- Aynı duvar 4. bölgede: d = (1/0,40 − 0,644) × 0,040 = 0,0742 m → 8 cm gerekir.
Yoğuşma ve küf kontrolü
Yalıtımın yeri ve buhar geçirgenliği, duvar içinde yoğuşma olup olmayacağını belirler. Glaser yöntemi (TS EN ISO 13788) ile her katman arayüzündeki sıcaklık ve buhar basıncı hesaplanır; buhar basıncı hiçbir arayüzde o sıcaklıktaki doyma basıncını geçmemelidir. Yalıtımın dışta (mantolama) olması, duvarın sıcak tarafta kalmasını sağladığı için yoğuşma riskini azaltır.
İç yüzey sıcaklığı da küf riski için kontrol edilir: fRsi = (θsi − θe) / (θi − θe) ≥ 0,70. Örnekteki duvarda iç yüzey 18,2 °C, fRsi = 0,94'tür; risk yoktur. Asıl risk ısı köprülerindedir: döşeme alınları, kolon ve kirişler yalıtımla kesintisiz sarılmalıdır.
Yangın güvenliği
Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik, yüksekliği 28,50 m'yi aşan binalarda dış cephe yalıtımının en az zor alevlenici olmasını ve kat hizalarında yanmaz malzemeden yangın bariyeri yapılmasını ister. EPS veya XPS kullanılan yüksek binalarda her kat hizasında taşyünü şerit uygulanır.
Uygulamada dikkat edilecekler
Hesaplanan U değerinin sahada da elde edilmesi işçiliğe bağlıdır. Levhalar arasında açık derz bırakılmamalı, dübel sayısı ve yapıştırma alanı üreticinin sistem onayına uygun olmalı, pencere çevreleri ve döşeme alınları kesintisiz sarılmalıdır. Isı köprüsü olarak kalan her betonarme yüzey, duvarın ortalama U değerini belirgin biçimde yükseltir. Termal kamera ile kış aylarında yapılan bir kontrol, yalıtımın sürekliliğini doğrulamanın pratik bir yoludur.
Hesabı yaparken kullandığınız λ değerlerini, katman kalınlıklarını ve bölgeyi bir tabloda göstermek, ısı yalıtım projesinin denetimini kolaylaştırır. Aynı tablo, ileride cephede yapılacak bir değişiklikte (ör. kalınlık artırma) hızlı karşılaştırma sağlar.
Sık sorulan sorular
Mantolama kaç cm olmalı?
Gereken kalınlık bölgeye, duvar malzemesine ve yalıtım levhasının λ değerine bağlıdır. 19 cm tuğla duvarda EPS ile 3. bölgede en az 6 cm, 4. bölgede en az 8 cm gerekir; gazbeton gibi kendisi iyi yalıtan duvarlarda daha ince levha yeter. Enerji maliyeti yüksekse sınırın üzerine çıkmak çoğu zaman kendini kısa sürede öder.
Çatı ve döşemede U değeri farklı mı hesaplanır?
Yöntem aynıdır; yüzey dirençleri ısı akış yönüne göre değişir (yukarı yönlü akışta Rsi daha küçük, aşağı yönlü akışta daha büyüktür). TS 825, çatı, taban döşemesi ve pencere için de ayrı tavsiye U değerleri verir.
Pencereler hesaba girer mi?
Bu rehberdeki hesap opak duvar içindir. Binanın toplam ısı kaybında pencere U değeri, cam oranı ve ısı köprüleri birlikte hesaplanır; yeni binalarda bu bütünsel hesap BEP-TR ile yapılır ve Enerji Kimlik Belgesine yansır.
Grafitli EPS ile beyaz EPS arasındaki fark nedir?
Grafit katkısı ısıl ışınımı azaltarak λ değerini yaklaşık 0,040'tan 0,031–0,033 W/mK'ye düşürür. Aynı U değeri için yaklaşık %20 daha ince levha yeter. Hesapta ürünün beyan λ değeri kullanılmalıdır.
Sonuç
U değeri katman dirençlerinin toplanmasıyla kolayca hesaplanır; gereken yalıtım kalınlığı bölge sınırından geriye doğru çözülür. Hesap tamamlandıktan sonra yoğuşma, ısı köprüleri ve yangın kuralları birlikte kontrol edilmelidir. Isı yalıtım projesi ve Enerji Kimlik Belgesi yetkili kişilerce hazırlanır.
ElvoHVAC (No. 07) bu rehberdeki kuralları uygulayarak paftayı ve denetim tablosunu üretir.